Schedule

Home > Schedule

Wednesday 20.02.2019
Arrival of delegations
16:00-19:00 Accreditation and weapon control

Thursday 21.02.2019
Arrival of delegations and meetings
9:00 20:00 Accreditation and weapon control
15:00 Meeting of the Directoire technique on the venue
17:00 European Cadet Circuit meeting
19:00 Seminar and meeting of referees

Friday 22.02.2019
9:00    Men´s Foil Cadets ind.
12:00    Women´s Sabre Cadets ind.
18:00    18:30    Opening Cerimony
18:30    19:10    Semi-finals Men´s Foil Podium
19:10    19:40    Semi-finals Women´s Sabre Podium
19:40    20:00    FINAL MEN´S FOIL Podium
20:05    20:20    FINAL WOMEN´S SABRE Podium
20:25    Medals ceremony

Saturday 23.02.2019
9:00    Women´s Epée Cadets ind.
12:00    Men´s Sabre Cadets ind.
18:00    18:40    Semi-finals Women´s Epee Podium
18:40    19:10    Semi-finals Men´s Sabre Podium
19:10    19:30    FINAL WOMEN´S EPEE Podium
19:45    20:05    FINAL MEN´S SABRE Podium
20:10    Medals ceremony

Sunday 24.02.2019
9:00    Men´s Epee Cadets ind.
11:00    Women´s Foil Cadets ind.
18:00    Semi-finals Men´s Epee Podium
18:40    19:20    Semi-finals Women´s Foil Podium
19:20    19:40    FINAL MEN´S EPEE Podium
19:45    20:05    FINAL WOMEN´S FOIL Podium
20:10    Medals ceremony

Monday 25.02.2019
9:00    Women´s Epée Cadets - TEAMS
9:00    Men´s Foil Cadets Teams
12:00    Women´s Sabre - TEAMS
15:00    16:00    Bronze medal all 3 weapons Teams Coloured pistes
16:00    17:00    FINAL WOMEN´S EPEE TEAMS Podium
17:00    18:00    FINAL MEN´S FOIL TEAMS Podium
18:00    18:40    FINAL WOMEN´S SABRE TEAMS Podium
18:45    Medals ceremony

Tuesday 26.02.2019
9:00    Men´s Epee Cadets - Teams
9:00    Women´s Foil Cadets - Teams
12:00    Men´s sabre Cadets - Teams
15:00    16:00    Bronze medal all 3 weapons Teams Coloured pistes
16:00    17:00    FINAL MEN´S EPEE TEAMS Podium
17:00    18:00    FINAL WOMEN´S FOIL TEAMS Podium
18:00    18:40    FINAL MEN´S SABRE TEAMS Podium
18:45    Medals ceremony

Wednesday 27.02.2019
9:00    Men´s Foil Juniors ind.
13:00    Women´s Sabre Juniors ind.
18:00    18:40    Semi-finals Men´s Foil Podium
18:40    19:10    Semi-finals Women´s sabre Podium
19:10    19:30    FINAL MEN´S FOIL Podium
19:35    19:50    FINAL WOMEN´S SABRE Podium
19:55    Medals ceremony

Thursday 28.02.2019
9:00    Women´s Epée Juniors ind.
13:00    Men´s Sabre Juniors ind.
18:00    18:40    Semi-finals Women´s Epee
18:40    19:10    Semi-finals Men´s Sabre
19:10    19:30    FINAL WOMEN´S EPEE
19:35    19:50    FINAL MEN´S SABRE
19:55    Medals ceremony

Friday 01.03.2019
9:00    Men´s Epee Juniors ind.
11:00    Women´s Foil Juniors ind.
18:00    18:40    Semi-finals Men´s Epee Podium
18:40    19:20    Semi-finals Women´s Foil Podium
19:20    19:40    FINAL MEN´S EPEE Podium
19:45    20:05    FINAL WOMEN´S FOIL Podium
20:10    Medals ceremony

Saturday 02.03.2019
9:00    Women´s Epée Juniors - TEAMS
9:00    Men´s Foil Juniors Teams
12:00    Women´s Sabre Juniors - TEAMS
15:00    16:00    Bronze medal all 3 weapons Teams Coloured pistes
16:00    17:00    FINAL WOMEN´S EPEE TEAMS Podium
17:00    18:00    FINAL MEN´S FOIL TEAMS Podium
18:00    18:40    FINAL WOMEN´S SABRE TEAMS Podium
18:45    Medals ceremony

Sunday 03.03.2019
9:00    Men´s Epee Juniors - Teams
9:00    Women´s Foil Juniors - Teams
12:00    Men´s Sabre Juniors - Teams
15:00    16:00    Bronze medal all 3 weapons Teams Coloured pistes
16:00    17:00    FINAL MEN´S EPEE TEAMS Podium
17:00    18:00    FINAL WOMEN´S FOIL TEAMS Podium
18:00    18:40    FINAL MEN´S SABRE TEAMS Podium
18:45    Closing Ceremony Medals ceremony